Volební kampaň 22.9. Rožnov pod Radhoštěm

V Rožnově probíhala akce Podzim v Zahradě a Chalupě. Stoupli jsme si u bran do areálu a rozdávali letáky. Rozdávali jsme jak nové letáky s celkovým popisem Svobodných, tak krajské letáčky do voleb. Většina lidí byla spíše překvapena, že mají v rukou leták s nadpisem Svobodu místo Socialismu a moc neprotestovali.

Potkali jsme dokonce i sympatizanty. Jeden pán si od nás vzal pár letáků navíc pro své známé. Snad to nebyl jen divný suvenýr. Několik jiných znalo Petra Macha a působil na něj dobře. Bohužel, opět se nám stalo, že zaujatý člověk zjistil, že náš kandidát na prezidenta je pan Jakl a odstoupil od našeho stánku jako opařen horkou vodou. Mediální obraz pana Jakla bohužel není přiliš dobrý.  Nejčastější reakce ale byly – „Všichni politici jsou na houby.“, „Stejně nic nezměníte.“, „Mě politika nezajímá a nechci nic řešit.“ Také jsme slyšeli, že kdybychom si raději vzali vidle a šli na Letnou a bylo nás dva milióny tak něco dokážeme.

Gratuluji „architektům“ naší občanské společnosti. Tolik bylo řečí o oné mýtické občanské společnosti a kde nic tu nic. Lidé jsou apatičtí, nevolí, nechtějí nic vědět často pokud volí, volí ze zvyku či ze strachu před sebou samým přiznat si, že možná nepodporují ty správné chlapce.

To vše velmi vyhovuje těm, kterým vyhovuje stav věcí jak je. Bohužel Věci Veřejné a jejich model strany vyčerpaly nadšení lidí z toho, že něco změnit můžou. Nesejde na tom, že mnozí říkali, že strana bez opravdového ukotvení je nečitelná a těžko se dá říct kam půjde. Za činy Věcí Veřejných jsou teď částí lidí viněny i jiné malé strany.

Není však všechno jen zoufalé, naopak potkali jsme i příznivce strany, či lidi, kteří zájem o diskuzi měli. Nebylo jich mnoho, ale snad časem nás bude víc. Osobně se lidem, kteří nejsou příliš přesvědčení nedivím, že nejsou ze Svobodných hned nadšení. Nemohou být. Nejde nás vidět, nejdeme na první pohled rozlišit od jiných malých stran. Je to tedy na dlouho a musíme být vytrvalí. Máme ideje a principy, které nejenom, že fungují, ale jsou navíc morální a ospravedlnitelné. Máme vizi společnosti, která netoleruje agresi, donucení a násilí. Za to stojí stát pár hodin na náměstí a dávat lidem letáčky.

U rozdávání letáků však nesmíme skončit.

Po cestě zpět jsme vylepili plakáty a letáky v obci Zašová a Zubří.