Volební kampaň 9.9.2012 – Pravda bývá na dně poháru

V neděli 9. září uspořádalo Zlínské sdružení Svobodných předvolební kampaň v Uherském Hradišti.

Tento den se ve městě konaly Slovácké slavnosti a Den otevřených památek, čili bylo poměrně rušno a městem proudily zástupy lidí – ideální příležitost pro mítink. Na jedné z hlavních ulic jsme rozložili petiční stánek Svobodných s letáky a tzv. svobodným vínem, které jsme nabízeli kolemjdoucím při příležitosti místních vinných slavností. Hned zpočátku se zjevil problém v podobě údajné organizátorky kulturní akce ve městě, které se Svobodný stánek příliš nezamlouval a pokusila se nás vystrnadit. Podle slov přihlížejících byla paní spjata a s radnicí a jelikož tam vládne ODS tak …

Akce ovšem zdárně pokračovala a žádný další narušitel se již neobjevil. Naše kampaň byla z větší části osvětová, jelikož o Straně svobodných občanů stále ještě mnoho lidí neví anebo netuší, jaké jsou její cíle. Naši členové tedy neúnavně opakovali a vysvětlovali, co je libertariánská politika a její zásady. Objevili se pochopitelně i nepřátelsky naladění občané z řad levice, ale vše se vyřešilo slušně a s klidem. Součástí akce bylo i neplánované setkání s protikandidátem Jiřím Dienstbierem, který přijel dělat kampaň o roh vedle. Dva členové předvolebního týmu tohoto ihned využili a udělali s panem Dienstbierem krátké interview na téma spolupráce ČSSD a komunistů. Z tohoto je pořízen videozáznam, který je dostupný na zlínském webu Svobodných.

Zaznamenali jsme i negativní reakce v souvislosti s tím, že využíváme kulturní akce k politické agitaci. Ovšem i v tomto případě se podařilo vysvětlit, že neparlamentní strana nemá přístup ke státním milionům na propagaci a účasti v masmédiích. Svobodní nemají jinou možnost než chodit mezi lidi a formou přímého kontaktu oslovovat voliče, což nakonec uznali i stěžovatelé. Utvrdilo nás to v tom, že základem dobrého politika je být slušný a říkat pravdu i když to zní jako tisíckrát opakované klišé. Celkové hodnocení akce bylo veskrze kladné, jelikož zájem o svobodomyslné myšlenky nebyl malý a zejména voliči, kteří ztratili zájem o volby kvůli politice velkých stran, se netajili tím, že možná mají znovu koho volit.

Autor: Miroslav Jahoda