Zabíjí kopírování hudbu?

Ano nebo ne? Může si člověk svobodně koupit na trhu levné tričko, které vzdáleně připomíná jiné s registrovanou ochrannou známkou? Nebo jiný příklad:

Představte si, že jdete na rockový koncert, zaplatíte nemalé vstupné a z něj musí pořadatel podle zákona zaplatit za veřejnou produkci soukromé firmě (např. OSA), která tyto poplatky vymáhá. Logicky by pak měli dostat peníze rockoví hudebníci, kteří takto prodávají své duševní vlastnictví. Pokud ovšem nejsou organizovaní onou soukromou firmou (např. OSA), vaše vybrané poputují třeba Evě a Vaškovi, kteří organizovaní jsou. Takže  někoho zákon chrání, jiného naopak.

A jsme u problému co je a co není duševní vlastnictví – jak ho chránit ve společnosti velmi zajímavě přednášel ve zlínském Loftu profesor ing. Josef Šíma ve čtvrtek večer. Do zaplněného klubu přišlo více než 60 posluchačů a jak se zdá,  téma  zajímá nejenom mladé lidi, kteří v publiku převažovali. Ano, je sice složité  pojmenovat věci správnými jmény, o to víc by však měly v éře svobodného šíření informací dostat příslušné řešení – třeba zrušením zcela zbytečných zákonů.

Zlínští Svobodní chystají i další podobné akce z oblasti ekonomiky, životního prostředí apod. Příště u toho můžete být i vy, stačí sledovat jejich webové stránky.

Věra Hubená, Svobodní Zlín

Foto: Ivan Dostál
Video: Vimeo