Potřebujeme vyrovnaný rozpočet? Beseda s Petrem Machem ve Valašském Meziříčí

V podvečerních hodinách se v Zámku Kinských sešlo přes 70 zájemců o besedu na téma vyrovnaný rozpočet. Organizátoři měli přichystáno pro příchozí drobné občerstvení. Velice nás překvapilo, kolik lidí přišlo a hlavně to že přišli noví lidé, zájemci z řad občanů všeho věku. Členů a příznivců Svobodných byla publiku jasná menšina. Jsme moc rádi za takovou účast a za skladbu publika.

Pan Mach měl krátkou 25 minutovou  prezentaci, ve které nakousl mnoho důležitých témat. Popsal současnou situaci, jaký máme státní dluh, jak se vyvíjel. Také jak se vyvíjel podíl veřejných výdajů na HDP (na území dnešní ČR) v průběhu více než sto let. Rozebral, které státy mají ústavou zaručený vyrovnaný rozpočet (Švýcarsko, Neměcko). Přenášet dluhy a jiné formy závazků na vlády a lidi co přijdou po nás je sice pohodlné, ale velmi nebezpečné.  V historii to vždy skončilo státním bankrotem, měnovou reformou či hyperinflací.

Proč ale politici zadlužují zemi, když je to tak špatné?

Protože můžou. Nic jim v tom nebrání. Jakmile byl jednou zvyk hospodařit vyrovnaně porušen, tak se dostal džin z láhve ven. Sliby, sliby a zadlužování dalších generací se nedá jen tak vrátit zpět. Politici navykli své nové moci odkládat problémy do budoucnosti.

Pan Mach vysvětlil, že hlavním cílem Svobodných je omezit moc politiků a máme několik receptů jak na to. Jedním z nich je Lidové veto. Druhým je ústavní zákon o vyrovnaném státním rozpočtu, podobně jako ho má třeba Švýcarská konfederace.

Prezentace skončila rychle a přešel čas na dotazy. Bylo jich hodně a neptali se stále jedni a titíž. Tázající si například chtěli ujasnit proč pan Mach Svobodné zakládal.Svobodní byli založeni proto, že už nešlo nikoho jiného volit. Svobodní by se rádi spolupracovali se stranami, které chtějí z principu omezit moc politiků, ale žádné takové tu nejsou.

Vtipná historka z dob zakládání strany. „Všichni čekali, kdy vytáhnu těch 100 miliónů korun, tak potřebných k tomu, aby se nová strana měla šanci uchytit. A já pořád nic a nic. 100 miliónů v kapse prostě nemám.“ odpověděl Petr Mach na dotaz, zda založení nové strany není trochu náročná věc.

Drže nám tedy v omezování politiků palce a příště se přijďte zeptat taky!

Foto: Ivan Dostál