Finanční krize – kdo je další na řadě? Pavel Kohout v Hradišti

Zlínský kraj, 11.4. 2013

Svobodní ve Zlínském kraji uspořádali v Uherském Hradišti besedu s ekonomem Pavlem Kohoutem. Téma diskuze byla finanční krize v evropských zemích a ve světě. Pan Kohout divákům nastínil současnou situaci v bankovní sféře a finančních trzích a představil svůj odhad do budoucna. Řeč byla také o krizi jednotné evropské měny a důvodech, proč nelze udržovat Euro ve státech Evropské unie, které jsou ekonomicky a historicky velmi odlišné.

Příkladem rozdílnosti je Francie s přebujelým sociálním systémem a Slovensko s mnohem skromnějším. Pan Kohout toto shrnul slovy: „Zkuste Francouzům zrušit jejich sociální výhody a srovnat je na úroveň Slovenska. Uspějete možná s tanky v ulicích.“ Naopak země jako Slovensko by francouzský systém byly schopné ufinancovat v rozmezí maximálně dvou let.

Stejně tak Pavel Kohout odmítá přirovnání Evropy k USA. Amerika zdaleka nepřerozděluje tolik peněz jako Evropská unie. Myšlenka, že americké státy automaticky dostávají peníze z Washingtonu, pokud se ocitnou v krizi, je mýtus.

Po přednášce následovala živá diskuze, kdy posluchače zajímal především možný vývoj ekonomické situace v České republice a dopady světové krize na naše životy.

Během setkání promluvil také předseda Strany svobodných občanů ve Zlínském kraji Tomáš Pajonk. Navázal na myšlenky pana Kohouta o krizi Eura a přednesl pohled Svobodných na tuto problematiku. Pan Pajonk zdůraznil, že není euroskeptik, ale EU skeptik, který hledá způsoby dobrovolné spolupráce mezi evropskými národy bez centrální vlády z Bruselu. Na přednášce připomněl: „EU mi nevadí kvůli vlajce se dvanácti hvězdičkami, ale kvůli narůstajícímu přerozdělování peněz a zvyšování daní.“

***konec zprávy***

Předseda krajského sdružení Svobodných

Tomáš Pajonk

tom@pajonk.cz

telefon 721 225 333

venku106

venku113 venku117 venku103