Svobodní osladili lidem hořký den daňového přiznání

Zlínský kraj, 2.4. 2013

V poslední den, kdy byla možnost podat daňové přiznání pro podnikající osoby bez daňového poradce, uspořádala Strana svobodných občanů informační akci před finančními úřady. Akce se konala ve všech krajích České republiky, přičemž ve Zlínském se Svobodným podařilo pokrýt 11 ze 12 úřadů. Naši členové byli přítomni ve Zlíně, Kroměříži, Uh. Hradišti, Vsetíně, Valašském Meziříčí, Holešově, Uh. Brodě, Valašských Kloboukách, Bystřici pod Hostýnem, Otrokovicích a Luhačovicích.

Cílem bylo upozornit občany na výši daňového zatížení, které v současnosti dosahuje okolo 50 %. Dále také upozornit na fakt, že existují daně, které nepřináší do státního rozpočtu žádnou významnou částku a jejich výběr je zbytečně nákladný, jak pro občany, tak pro stát. Jedná se například o daň z převodu nemovitostí či daň darovací. A v neposlední řadě upozornit, že daně nejsou pouze přímé, které platí podnikatelé, ale i nepřímé, které platíme všichni, i ti kteří jsou například studenti nebo důchodci.

Svobodní lidem před finančními úřady kromě informací, nabízeli také čokoládu na oslazení „hořkého“ dne, kdy je třeba nemalou část výdělku odevzdat státnímu aparátu. Většina lidí se usmála a pochopitelně se našli i zájemci pouze o čokoládu, což ale bylo také cílem.

K dispozici byla i petice za zrušení daně z převodu nemovitosti, daně darovací, dědické a spotřební daně z uhlí, elektřiny a plynu. Výběr těchto daní nejen, že nepřináší žádnou významnou částku, ale přivádí i k myšlence, zda by stát měl mít právo brát si kus hodnoty z toho, že se někdo rozhodne někomu darovat či odkázat svůj vlastní majetek. Dalším problémem je také překážka na trhu s nemovitostmi, kdy člověk za to, že si může koupit dům, musí část jeho hodnoty odvést státu. Petice nezůstala bez odezvy a za jeden den se vysbíralo několik stovek podpisů, jen ve Zlínském kraji (cirka 500).

Velmi příjemným zjištěním bylo, že ohlasy byly v naprosté většině případů pozitivní. Někteří lidé ocenili, že je zde strana, která je aktivní a chce něco doopravdy změnit. Mnohé také zaujaly informace o spotřebních daních, které politici rádi často zvyšují, ale raději o nich příliš nemluví. Média přinesou informaci, že benzín stojí 36 Kč, ale to, že skutečná cena bez daně je 15 Kč za litr už zmíněno není.

Tato akce byla jednou ze série aktivit Svobodných, kteří chtějí s občany pravidelně komunikovat a nabízet náš pohled na řešení aktuálních problémů. Naši snahu shrnula jedna paní slovy: „Vás budu volit, protože jste aktivní a není vám jedno, co se s námi děje.“ Často byli také lidé překvapení, že se účastníme dobrovolně a nejsme nikým placení.

Zlín

Zlín

Vsetín

Vsetín

dan2

Uherský Brod

Uherský Brod

Rožnov p. Radhoštěm

Rožnov p. Radhoštěm

Valašské Meziříčí

Valašské Meziříčí