Představujeme se – Petr Klvač

Pokračujeme v našem cyklu „Představujeme se“. Postupně zde dáváme členy Svobodných ve Zlínském kraji, někteří z nich možná budou kandidovat, někteří podporují Svobodné  v každodenních činnostech a žádnému z nich není situace v naší zemi lhostejná.

Rozhovor s Petrem Klvačem, majitelem firmy - Ing. Petr Klvač – Osvětlení. http://www.klvac-lighting.eu

1. Jak dlouho podnikáte a jak se podle Vás změnily podmínky pro živnostníky ze strany úřadů?

Podnikám od roku 1992 (21 let). Za tu dobu se zásadně změnil přístup úředníků ke všem lidem. V současnosti podstatná část dává najevo, že my jsme zde pro to abychom se skládali na jejich mzdy, nikoliv opačně jak tomu bylo několik let po revoluci. V zásadě neuznávají zákony, řídí se svými zvyklostmi a jakýmisi vnitropředpisy. V případě nesrovnalostí použijí své právníky a i když se prokáže nesprávný postup z jejich strany, nic se neděje, jsou prakticky nepostižitelní. Vlastní neschopnost a lenost zakrývají úředním šimlem. Nové zákony jsou tvořeny proti lidem (podnikatelům zejména). Rozšiřující se snaha po obvykle špatně fungujícím elektronickém kontaktu, který úřední strana stejně neovládá, tím znesnadňují život a prodražují podnikání.

 2. Proč podle Vašeho názoru snášejí občané naší republiky docela trpně destruktivní politiku vlády a poslanců?

Mnohé to sice obtěžuje, nicméně jsme pohodlní se bránit. Ta pohodlnost je do značné míry způsobena únavou, která na lidi padá jednak z nutnosti mít nepřiměřeně čím dál více starostí se zajištěním vlastního příjmu a jeho nehorázného zdanění. Dále z bezvýsledných lokálních pokusů něco změnit. K tomu přistupuje apatie z medializace kdejakých hloupostí a pocitu neschopnosti postihnout ty malé i větší až superzloděje. Z důvodu naštvanosti se lidé opět začínají uzavírat do svých ulit a nevěřit zejména politikům.

3. Jaké krédo byste doporučil mladé generaci, která – podle jednoho z průzkumů – hledá pro svou budoucnost raději teplé místečko ve státním aparátu, než by se živila vlastníma rukama a vlastní hlavou?

Nic bych nikomu nedoporučoval, ačkoliv jsem 60 už měl, ale v Rusku jsem ještě nebyl. Nicméně stejně jako jsme se my starší naučili pohybovat v reálném socialismu tak dnešní mladí se naučí pohybovat v tom co tady je. Dosti často to vidím kolem sebe.prednaska_sima220

4. Jak vidíte budoucí uspořádání politických sil po předčasných volbách a jakou roli budou hrát Svobodní?

Asi posílí komunisté, jistě se ujme i Babiš, má na to peníze. Svobodní doufám získají 7-8% hlasů, ale závisí to zejména na tom kolik lidí přesvědčíme, že to všechno co tvrdíme myslíme vážně. Musíme být v rozhodujících chvílích vidět.

5. Poptávka po pravicová straně, která by zaplnila místo po ODS není příliš silná. Co musíme teď hned udělat, abychom se pohnuli dopředu?

Samozřejmě, a nelze se čemu divit, již od Topolánkovy éry tady žádná pravice ve skutečnosti není. Představitelé „současné pravice“ jsou lidé, kteří se vesměs předvedli sami  nehorázným rozkrádáním a umožňovali dalším kmotrům jejich kradení. Tak proč by měla být nějaká poptávka. Nicméně je spousta lidí, kteří vědí, že se nemohou spoléhat na socialistické bláboly. Já myslím, že my starší máme socialismu plné kecky. Mladí jsou převážně více vzdělaní a mnozí chápou, že to takhle nelze. Ale tento způsob vládnutí se těžko vysvětluje jiným, kteří ho nezažili. Nejde o ideologii, jde o každodenní buzeraci těmi s rudou knížkou případně dnes s jinou. Podívejte se na celou západní Evropu jak si postupně přivyká socialistickému vládnutí EU. Bude to trvat dlouho než se „západní svět“ vzepře. Lidé tam mají přeci jen větší rezervy než ve východním bloku. Navíc jsou postupy uzurpování moci postupné s ohledem na minulost a tradici jiné než jak tomu bylo po 2. světové válce v sovětském bloku.

Nevím přesně co udělat teď hned, neboť stále ještě netuším budou-li skutečně předčasné volby. To co Top 09 a spol. předvádí jsou gesta z naštvanosti. Jde o to, že jim nejde o vládnutí ale o neskutečně výjimečné postavení v každodenní ekonomice a toho se nebudou chtít jen tak vzdát. Vždyť ještě více než 9 měsíců mohou pobírat tučné odměny a hledat si budoucí trafiky. Aby si sami tuto dobu dobrovolně zkrátili na 2 měsíce, tomu nemohu uvěřit. No nicméně je nutno ve vhodné době před volbami být vidět, přesvědčovat lidi o správnosti cesty Svobodných a zejména se začít ihned bavit o možnosti vstupu do politiky in natura. Tedy alespoň jistá skupina těch nejlepších spolustraníků, aby uvažovali vážně o dočasné změně povolání. Vedení svobodných vyzývám k okamžité činnosti v tomto směru.

Otázky pokládala Věra Hubená.