S Klausem nebo doleva … to je ale nesmysl!

Ve včerejších událostech a v tiskových zprávách se Svobodní zřekli velké šance jít s Václavem Klausem, paní Bobošíkovou, panem Šťastným, Mirkem Topolánkem a dalšími „pravičáky“ do podivného slepence. Viz http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/239541-bobosikova-klaus-bude-kandidatem-pravice-na-pristiho-premiera/ a záznam z Událostí.

Děkuji vedení za projevenou nemalou odvahu. Tímto krokem snížili své vlastní šance na pár teplých míst pro sebe, ale zvýšili šanci, že se dostaneme k opravdové svobodě. Slepenec Suverenity, Svobodných a části ODS hledající nové uskupení (do TOP09 už to nestihli) by se díky marketingu do parlamentu sice dostal, ale troufám si říci, že jeho působení, by už tak slavné nebylo.

Heslo „s Klausem nebo doleva“ se dost možná bude dát zkrátit na „S Klausem doleva“. Je to smutné, ale lidi, kteří se k němu teď hlásí, mají k heslu „Nechte nás být!“ zatím tak daleko jako ke státním funkcím, ve které doufají.

Jde o principy

svobodni_logo_circle2_color.cdrVe znaku máme berana. Symbol neústupnosti a vzdoru. Neobětujeme své principy a ideály. Dohoda a kompromisy jsou často nutné, ale ne před bitvou! Z některých věcí a zásad slevit nelze. Podivný mix – jednomu kus svobody sebereme a druhému přidáme, já podporovat nehodlám. To nevede zpravidla nikam. Vidím, že vedení a mnozí další členové jsou v tomto také zajedno. To je dobrá zpráva!

Nejde mi o konflikt za každou cenu, nejde o to být rebelové z principu. Politika ústupků z pozic ale vedla jiné tam, kde jsou teď. Teď není čas opakovat staré chyby.
ODS šla cestou nejdřív malých a pak velkých ústupků. Suverenita má rovnou v plánu podporovat populační politiku a založit českou banku na podporu rozvoje.

Tohle nepotřebujeme. Doba potřebuje návrat k nepokřivenému podnikání, pracovitosti a volnosti myšlení. Ne další dotační programy, další aktivismus v politice, volný trh kde se nám to hodí a regulace, kde z toho něco vytěžíme.

Klausovci? Zemanovci? Machovci?

Oblíbenou metodou jak rozlišovat strany a seskupení je pojmenovat je podle jejich lídra. Václav Klaus snad dokonce označil lidi obhajující liberální principy za „klausovce“. Silná slova. Hodit všechny liberály do jednoho pytle a našít si na něj své jméno … „Klausovectví“ není žádný ukotvený směr a není to ani žádná ekonomická škola.

Do nebe volající nepokora!

Jsou věci, za které zaslouží Václav Klaus respekt, ale tento styl chování mezi ně nepatří.
Nejsem „klausovec“ ani „machovec“.  Nechci, aby někdo byl „pajonkovec.“ Nechci vůdce. Politici nemají lidi vést, nýbrž je nechat být a postarat se o bezpečí, ochranu majetku a základní infrastrukturu. Téměř neviditelný politik a spousta osobností v různých jiných oblastech lidské činnosti, to je má představa dobré země pro její lidi.

Konec značky Pravice™

panely126-malý
Po úderech na dobré jméno pravice přichází úder poslední. Ty první zasadila vláda ODS s Mirkem Topolánkem, pak de-facto vláda Mirka Kalouska (pravda Karel Schwarzenberg si teď vzpomněl, že TOP09 vlastně není pravicová) se blíží finální úder. Všichni cítí, že pravicový volič hledá a proto přijíždějící Andrej Babiš, zvažuje zda se označit za pravici, či ne. TOP09 investovala do titulu „vůdce na pravici“. ODS váhá, ale asi ano taky se označuje za autentickou pravici. A hvězda scény Jana Bobošíková a Boris Šťastný v čele s Václavem Klausem zasadí finální „coup de grace“ značce Pravice™. Jediný pozitivní efekt to bude mít v tom, že snad tento pojem zmizí a novináři přestanou dělit strany na pravici a levici, a třeba si najdou lepší dělení. Na strany, které chtějí lidem řídit život a na ty, které ví, že lidi mají vlastní rozum.

Co nám budou kritici vyčítat?

panely197-malý

Že jsme neústupní, tvrdohlaví. Hloupí a pyšní. Že pravice se potřebuje sjednotit, aby zabránila levici ve vedení země. Že jsme zahodili šanci a že navždy zůstaneme tam, kde jsme. Že neumíme dělat kompromisy, že jsme jen intelektuálové, co nikdy nic neprosadí.

Prázdná slova. Jsme sví. Hájíme svobodu jednotlivce a dobrovolnost. Berte, nebo nechte být. Někdy není třetí cesta. Svoboda s trochou obušku, na ty co vylézají z řady, není svoboda.
„Připomínám vám, že extremismus při obraně svobody není neřest. A dovolte mi vám rovněž připomenout, že umírněnost při prosazování spravedlnosti není ctnost!“

- Barry Goldwater (1964)

Tomáš Pajonk

předseda Svobodných ve Zlínském kraji