Představujeme se – Mgr. Alena Matůšová

Vítáme vás u dalšího dílu seriálu rozhovorů se Svobodnými Zlínského kraje, „Představujeme se“. Věra Hubená kladla otázky Mgr. Aleně Matůšové:

1. Naše kandidátní listina rozhodně neoplývá přemírou žen, bohužel. Myslíte si, že je to tak správné a že nejsme dost schopné, abychom obstály vedle mužů?

Ženy i muži jsou rovnocenné bytosti a není třeba mezi nimi hledat nějaké rozdíly. Jde jen o to, vybrat si správné povolání, které bude člověka bavit a bude ho naplňovat. Introverta milujícího archivářskou práci těžko dostanete na pódium před shromáždění lidí (jedině laureáta Nobelovy ceny za chemii, který musí objasnit své objevy). Pokud pak narážíme na otázku kvót muži vs. ženy např. ve vedení firem, jsem také zásadně proti. Ne každý člověk je ochoten své práci obětovat např. potřebný čas. Žena má však v naší době oproti muži velkou výhodu – moment překvapení. Od muže se očekává úspěch, ale u ženy je to limita nad očekávání.

2. Jaké téma je vám osobně v letošních volbách nejbližší – mimo nízkých daní – ty snad musejí být blízké každému?

Evropská Unie – myslím si, že politické strany se tomuto tématu poněkud vyhýbají, ale pro mě je důležité vědět, zda jste PRO svobodu, úsporu a soběstačnost nebo PRO byrokracii a plýtvání jak penězi, tak drahocenným časem.

3. Přivítala byste, kdybyste si mohla vybírat školku a školu pro své děti podle vlastního uvážení a ne podle rozhodnutí úřadu?

Ano, zcela určitě. Sama mám velmi nepříjemné zkušenosti ze školky. Nebyla možnost volby. Později jsem měla příležitost navštěvovat dvě základní školy, ve kterých byl rozdíl ve výuce a přístup k dětem diametrálně odlišný. Pro své děti (tedy ty budoucí) chci vybrat školní zařízení, které bude vyhovovat mojí rodině a ne úředníkovi.

4. Komunisté a levičáci plánují uzákonit milionářskou daň z tzv. luxusních domů, aut a zboží. Co na to říkáte?

Luxusní věci si mohou dovolit obvykle lidé, kteří dokážou vydělat spoustu peněz. Jsou to většinou podnikatelé, kteří mají zaměstnance a starají se o zaměstnanost obyvatelstva. Takoví podnikatelé mají zodpovědnost větší než za sebe a svoji rodinu – starají se o své zaměstnance a jejich rodiny. Peníze, které vydělávají, si zaslouží za svoji podnikavost a pomoc státu. Navíc: každý z nás za koupené věci platí DPH. Má podnikatel doplácet na svůj um vydělat peníze, starost o lidi a pomoc státu a platit ještě milionářskou daň?

5. Máte své zaručeně působivé místečko, kde nabíráte energie nebo odpočíváte v něm?

Mám přímo obrovské místo: Zlínsko – domov. Pracuji v Praze, kde je lesk i bída a místa, která ocení nejen turisté. Ale pracující člověk má jen omezenou možnost si tu hořkosladkou matičku vychutnat. Také než se dostanete z centra Prahy do klidu zeleně, dá hodně úsilí.

Když se vracím do Zlína a vidím na obzoru známé obliny kopců, mám pocit, že opravdu odpočívám jaksi z hloubi duše.

A dalším působivým místem je postel. Není nad to, když po rušném dnu sebou můžu plácnout do postele a přikrýt se voňavou peřinou :)

Děkuji z celého srdce.
Věra Hubená