Jak jsem se stal členem privátního klubu

86201

Při své kandidatuře do zastupitelstva města Zlína v roce 2014, jako lídr strany Svobodných, jsem byl několikrát tázán, jaký mám názor na omezování hazardu. A vždy jsem odpověděl, že nesouhlasím s jeho omezováním. A to proto, že jde o restrikci na nabídkové straně a nejde o žádné opatření na straně poptávky po takové službě ( VLT, kasina, některé karetní hry).  A že je to jen poptávka, která takový trh vytvořila. A právě licencování tohoto trhu ho umožňuje mít pod kontrolou, v legální ekonomice.   S nemalými příjmy do státního i obecních rozpočtů.

Bohužel, ve volbách (a nejen ve Zlíně) uspěli lidé, všemožní pachatelé dobra a regulátoři rozličných aktivit. A zregulovali (rozuměj omezili) počet provozoven s VLT. Tím narušili rovnováhu na tomto trhu: omezili nabídku, ale poptávka zůstala beze změny. A začaly vznikat soukromé kluby, kde se hazard provozuje, nebo přímo neschválené provozovny – černé herny. A došlo k přesunu nemalé části ekonomické (finančních prostředků) aktivity z legální ekonomiky do šedé. Bez odvodů pro stát, nebo obec. Poptávka po uspokojování potřeb hazardu totiž zůstala beze změny.

A nyní k nadpisu článku. V Praze, kde v jedné z jeho místní části často pobývám, jsem využíval nepřetržité otvírací doby takové provozovny s VLT k uspokojení svých potřeb po 23. hodině, nebo brzo ráno od 5. hodiny k vypití espresa, džusu, nebo 2dc vína. Takových „štamgastů“ tam bylo více, kteří se hře na VLT nevěnovali a to ani náhodou.  Od května tohoto roku, kdy provozovně nebyl prodloužen souhlas s takovou činností od magistrátu, se z rozhodnutí majitele překlopili na soukromý klub se vstupem jen pro registrované členy.  Protože se v této části Prahy i nadále poměrně často vyskytuji a mám stále chuť na dobrou kávu, stal jsem se členem tohoto klubu.  Podle obsluhy je nadpoloviční většina členů klubu na tom stejně jako já, jsou členy kvůli nepřetržitému provozu a ne kvůli hazardu. Patologických hráčů je prý minimum.

Nejen jako člen takového klubu si i nadále myslím, že za gamblerství provozovny nemohou. Příčina je jinde. A ta se neřeší.

Jiří Procházka

místopředseda KrP Zlínského kraje