Napajedla připravují územní plán. Na zájmy občanů příliš nehledí, tvrdí zastupitelka

S novým územním plánem finišují v těchto týdnech v Napajedlích. K jeho konečnému schválení dojde zřejmě v příštím roce. Obsahuje i návrh rozšířit oba tamní průmyslové areály – Slavii, sousedící s obytnou zónou a Průmyslovou zónu Sever, sousedící s obytnou zástavbou v Kvítkovicích. Podle opoziční zastupitelky Lucie Lompejové (Strana svobodných občanů) je to ale ostře v rozporu s názorem obyvatel Napajedel i Otrokovic. Na oba areály si stěžují již nyní před jejich navrženým rozšířením.

 Slavia plná paradoxů

V areálu Slavia bylo provedeno v minulosti nezávislé měření, které prokázalo nadměrný výskyt polychlorovaných bifenylů (PCB). Tyto látky jsou přitom od konce 70. let minulého století zakázány.

 „Podle zpracovatele měření je nanejvýš pravděpodobné, že zdroj PCB se nachází v okruhu do 1 km od bodu měření v areálu Slavia. Problémem je zdroj lokalizovat. Zastupitelům bylo navrženo, abychom provedli ještě další, shodné měření za rok 2015,“ konstatovala Lompejová s tím, že jelikož stavební úřad již povolil další výstavbu hal ke skladování i k výrobě, podmínky v areálu se neustále mění a je možná kompromitace výsledků. „Napajedelskou radnici přitom měření stálo několik desítek tisíc, které jsou tak díky stále se měnícím podmínkám v areálu zbytečnou investicí,“ míní Lompejová.

„Paradoxně přitom působí i skutečnost, že v těsné blízkosti areálu Slavia chce Ředitelství vodních cest ČR za evropské peníze vybudovat rekreační přístaviště. V současnosti je v této lokalitě rekreační areál Pahrbek. Pro některé návštěvníky je již nyní nepochopitelný výhled na výrobní areál a kompostárnu, která jim navíc při správném větru „zpříjemňuje“ pobyt nezaměnitelným pachem. Další rozšiřování areálu je tak na pováženou,“ dodala zastupitelka.

 Sever trápí Otrokovice

Další průmyslová zóna Sever leží v těsném sousedství s otrokovickými Kvítkovicemi. Stavební úřad tam již schválil umístění velké skladové haly. Otrokovičtí se obávají nárůstu hluku, proti záměru sepsali petici. Na jejich obranu vystoupil i zlínský hejtman. „Přitom mi bylo řečeno, že existuje alternativa v areálu Toma přímo u sjezdu z dálnice,“ doplnila Lompejová.

„Myslím, že byly a jsou opravdu tlaky na realizaci rozšíření obou areálů. Ale můžu se jen dohadovat o tom, kdo tento tlak vytváří. Město Napajedla by mohlo vytvořit vhodné podmínky pro průmysl dále od obydlí, aby se eliminovala zátěž na obyvatele, aby jejich nemovitosti neztrácely na ceně, aby se jim tady dobře žilo a byli zdraví,“ podotkla Lompejová a dodala: „Na okraji města je například těžba štěrkopísku. Vytěžená místa by mohla být lepší zónou pro výrobu.“

 Poučme se z chyb ostatních

„V územních plánech obecně není domyšlena řada věcí. Myslím, že pokud se vytváří tak důležitý dokument, tak by se mělo posbírat co nejvíc zkušeností z okolí, a to třeba nejen z České republiky, abychom se vyvarovali chyb, které už udělal někdo před námi,“ řekla Lompejová, která má osobní zkušenost se životem v jihokorejském Soulu. Asijská metropole v době industrializačního boomu budovala infrastrukturu bez jakékoli koncepce, aniž by se hledělo na zeleň či klidové zóny. V poslední době ale Soul zeleň znovu objevuje a část infrastruktury demontuje.

„Po návratu do ČR zjišťuju, že jdeme úplně opačným směrem. Napajedla jsou toho příkladem. Obě náměstí jsou vydlážděná a zeleně rychle ubývá. Slyšela jsem i argumenty, že stromy se musejí kácet kvůli alergikům a někdy padají i návrhy na cílené stěhování fauny z hygienických důvodů, což mi přijde hodně přitažené za vlasy. Fauna i flora by měly být nedílnou součástí prostoru, ve kterém žijeme. Nerada bych, abychom to dopracovali tam, kde velké asijské metropole. Budeme obklopeni betonem a nebude prostor k odpočinku, k procházce a čtvrt roku strávíme nošením roušek kvůli zhoršené kvalitě ovzduší.“ varuje Lompejová.

„V dnešní době jsou všichni zaujatí novou výstavbou, protože na ní pobírají dotace. Otázkou ovšem zůstává, zdali by se stejným způsobem budovalo „za vlastní“. Nikdo nehledí na to, jak zlepšit to, co již bylo vybudováno v minulosti. Osobně si myslím, že není umění vybudovat novu zástavbu na zelené pláni, ale uzpůsobit starou zástavbu novým potřebám,“ uzavírá zastupitelka.