Babiš není Baťa

Snažím se politiku moc neprožívat. Kdybych se rozčiloval nad každým hloupým nebo lživým výrokem vládnoucích politiků, nad každým nebezpečným zákonem, který prošel sněmovnou. Nejspíš by mi šlo i o zdraví. Co mě ale dokáže spolehlivě vytočit je, když se Andrej Babiš přirovnává k Tomáši nebo Janu Antonínu Baťovi.
K Tomášovi se přirovnával už před volbami v roce 2013, nedávno si bral za vzor Jana Antonína a jeho knihu Budujeme stát, dnes se na sněmu svého hnutí přihlásil k návratu k První republice a baťovským principům. Není podnikatel jako podnikatel. Toto je donebevolající drzost. Bratři Baťové byli podnikatelé, podnikatelem je i Andrej Babiš. Tím však veškerá podobnost myšlenek i činů končí. Tomáš Baťa založil svůj podnik společně se dvěma sourozenci. Neměli nic než 800 korun – dědictví po matce. Skoro zkrachovali a jen díky neuvěřitelné vytrvalosti a vůli tehdy teprve osmnáctiletého Tomáše se z problémů dostali. Rozvíjející se firma přivedla do chudého kraje nebývalou prosperitu. Ve vztahu k zákazníkům se Baťovci řídili heslem “Náš zákazník, náš pán,” k sobě se pak chovali podle baťovského hesla “Já pán, ty pán.” Andrej Babiš naproti tomu firmy nezakládá, ale ovládá. Je to typický žraločí finančník, který kupuje firmy za výhodných podmínek od státu, nebo od soukromých majitelů pomocí nepřátelského převzetí, nezřídka s použitím tvrdého nátlaku. Ostatně i k Agrofertu samotnému se dostal za podivných okolností, když jej odkoupil od slovenského státního podniku Perimex. Babiš nevyrábí zboží, aby uspokojil zákazníka kvalitou a cenou, snaží se pomocí svého vlivu na politiku a peněz ovládnout celá odvětví a zákazníkovi prostě nedat na výběr. A co ta politika? Ve stínu podnikatelských úspěchů Tomáše Bati leží jeho politická kariéra. Zlínský průmyslník vstoupil v roce 1923 triumfálně na zlínskou radnici jako starosta, když jeho strana Baťovci získala nadpoloviční většinu zastupitelů. Jeho firma pak začala s masivní modernizací Zlína – aniž by si za to nechala od města vyplatit jedinou korunu. Jako politik byl Tomáš Baťa velkým odpůrcem byrokracie a dotací. Jeho bratr Jan Antonín Baťa ve své knize Budujeme stát pro 40 000 000 lidí představil reformu státu podle baťovských myšlenek, požadoval snížení a zjednodušení daní, snížení regulace živností a dalších státních překážek podnikání a vytvoření stabilního právního prostředí, kde nedochází ke křivdám státu na občanech.
Andrej Babiš rád mluví o tom, že se právě Tomášem Baťou nebo jeho bratrem Antonínem inspiruje. Když ale porovnám myšlenky, na kterých byla založena firma Baťa a.s. i celý baťovský společenský systém s tím, jak se chová Andrej Babiš jako podnikatel i jako politik, docházím k závěru, že výsledkem takového porovnání je to, že Andrej Babiš je jejich pravým opakem.
Ondřej Martínek
člen Strany svobodných občanů, Zlín