S kolchozy na věčné časy.

Přáli byste si, aby se v zemědělství mohly objevovat nové firmy? Třeba nové menší firmy, které by zároveň svou primární produkci zpracovávaly na potraviny, lepší potraviny, než jsou ty produkované obrovskými potravinářskými fabrikami? Přáli byste si, aby se zemědělská krajina změnila a byla pestřejší než ta dnešní, ve které hospodaří obrovské společnosti, často přetransformované (v podstatě jen přejmenované) JZD čili kolchozy?

Poslanci KSČM nedávno ve sněmovně předložili návrh novely zákona o převodu vlastnického práva k zemědělským pozemkům. Navrhují zřízení předkupního práva pro stát a pro stávající zemědělce, kteří mají pozemky od vlastníků pronajaté či propachtované. Tedy převážně pro jézeďáky. Tento návrh také podporuje nejvýznamnější jézeďácká lobbistická organizace Agrární komora ČR.

Average_utilised_agricultural_area_per_holding,_2010_and_2013_(¹)_(hectares)_YB16

(Na obrázku vidíte průměrnou výměru půdy, na které hospodaří jeden zemědělský podnik (v hektarech). V Česku vládnou obří kolchozy.)

Samozřejmě pro omezení vlastnického práva vlastníků zemědělských pozemků mají spoustu bohulibých nebo aspoň libozvučných argumentů. Jeden z nich se opakuje velmi často – musíme zatnout tipec spekulantům čili překupníkům. Tyto pojmy zní opravdu odpudivě. Jenže! Takový spekulant chce relativně levně nakoupit pozemek a někdy později ho prodat se ziskem. Nebo aspoň bez ztráty. Je pro něho logicky velmi důležité, aby mu mezitím jezeďáci pozemky definitivně nezplundrovali hospodařením, které vede k degradaci půdy například erozí. Komunistickému režimu se podařilo dokončit zločin likvidace vztahu člověka k zemědělské půdě. Mnoho dnešních vlastníků ani netuší, kde jejich pozemky jsou. Natož aby věděli, že jim je někdo ničí. Nakoupí-li takové pozemky „spekulant“, je to pro krajinu většinou dobré.

Drslavice eroze

(Drslavice, 9.3.2017, eroze)

Doufejme tedy, že se tomuto bolševickému tlaku ubráníme. Vracím se ale k úvodním otázkám. Přáli byste si, aby se v zemědělství mohly objevovat nové firmy?  Zkuste si modelově představit člověka, který si naplánoval svůj život takto: Půlku svého produktivního věku budu sedět od rána do noci za počítačem a budu programovat. Nemám tu činnost rád, ničí mi zdraví. Ale daří se mi, naspořím si nějaké peníze. A ve chvílích volna si budu študovat zemědělskou literaturu a občas se zajedu podívat za kamarády, kteří malé statečky mají. Až budu mít dost peněz, a snad to do té doby moje tělo vydrží, najdu si ženu se vztahem k venkovu, koupím chalupu a pár hektarů půdy a stroje, včetně těch na zpracování úrody, a konečně začnu pracovat fyzicky a na čerstvém vzduchu. Počítám s tím, že to bude tvrdá práce.

To je hezký plán. Pokud by ale prošel návrh bolševiků, k žádné půdě by se takový člověk už nikdy nedostal, protože dosud nebyl zemědělcem. A obrovské problémy má už nyní. Ministr zemědělství Marián Jurečka (KDU-ČSL) totiž rozběhl obří dotační mechanismus. Stávajícím zemědělcům rozdává obrovské sumy peněz na nákup zemědělských pozemků. To v mnoha lokalitách už teď způsobuje dramatické zvýšení jejich cen. A to tak výrazné, že de facto vytváří podobně nepřekonatelnou bariéru, jakou se snaží prosadit bolševici spolu s kolchozníky.

A co na to kolchozníci? No…mrkněte na obrázek:

quel-che-resta-del-kolchoz

(Tento obrázek publikuju s laskavým svolením Massimiliana Salva, novináře a fotografa z Janova, Itálie. Navštivte inspirativní webové stránky pana Salva na www.massimilianosalvo.comObrázek je plakátem k jeho nedávno probíhající výstavě s názvem „Quel che resta del kolchoz“ (Co zbylo z kolchozu), která byla reportáží z Ázerbájdžánu. Nerad bych publikací vyvolal nějaký druh zloby vůči zrovna tomuto pánovi na snímku. Tak nějak si ale představuju vizuální složku archetypu jezeďáka. Bojovat je však nutné proti mravní složce tohoto archetypu. A poznámka na závěr: Netvrdím, že každý velký zemědělský podnik se nutně musí chovat k zemědělské půdě a k vlastníkům nezodpovědně.)

Ing. Marek Štěpán

Marek Štěpán 2

Strana svobodných občanů, Zlínský kraj

expert na péči o krajinu a životní prostředí