Vyléčí nemocnice holding?

Vedení Zlínského kraje v tomto týdnu oznámilo dovršení procesu vytváření zdravotnického holdingu ze všech 4 nemocnic vlastněných krajem.

Holding obvykle znamená několik firem, kdy jedna z nich je dominantní a ostatní řídí, to ale není tento případ, podle mě se tak jedná o jakýsi pseudoholding. Bylo by kontroverzní sloučit ostatní nemocnice pod jednu, proto kraj zvolil řešení, kdy máme stále čtyři samostatné nemocnice, ty jsou ale řízeny stejným představenstvem a dozorčí radou.

Žádná ze stran koalice neměla takový krok v programu. Svobodní představili před krajskými volbami vizi fungování krajského zdravotnictví, kterou stále považuji za nejlepší.

Chceme, aby kraje vlastnily a řídily co nejméně firem. Neumí to. Je to pouze zdrojem korupce (naposledy třeba v Jihočeském kraji). Navrhovali jsme proto nemocnice v Kroměříži a Vsetíně předat městům, pokud by o to neměly zájem, vypsali bychom soutěž na prodej akcií podle nejvyšší nabídnuté ceny. Nemocnice v Uherském Hradišti nemá dluhy a je po ekonomické stránce dobře vedená, proto bychom ji ve vlastnictví kraje ponechali.

Nemocnice ve Zlíně má ekonomické problémy, se kterými jsme ji už převzali od státu. Tato nemocnice provozuje mnoho drahých a náročných oddělení, která jsou v okolních krajích soustředěna ve fakultních nemocnicích a dostávají tak finance také z rozpočtu Ministerstva zdravotnictví. Zlínskou nemocnici bychom proto předali zpět českému státu, aby se tak napravil neférový stav vůči pacientům ze Zlínského kraje i vůči našemu krajskému rozpočtu.

Toto je podle nás cesta, jak zajistit občanům našeho kraje kvalitní zdravotnické služby. To ovšem nic nemění na tom, že podle mého názoru v osobě  doktora Radomíra Maráčka k nám přichází dobrý odborník. Přeji mu úspěch ve vedení tohoto pseudoholdingu a stálou politickou podporu ze strany zastupitelů a Rady Zlínského kraje.

Jirka Procházka 2016

Ing. Jiří Procházka, MBA