Dotační rojení včelařů – „dobře vyhozené peníze“?

Má smysl vyrábět dotacemi nové včelaře v převčelené krajině?

dobře vyhozené peníze

Existuje nějaká horní hranice zavčelení, tedy počtu včelstev na kilometr čtvereční krajiny, po jehož dosažení už další zahušťování přináší včelařům významné problémy. V okresech Vsetín, Uherské Hradiště a Zlín je tato míra jedna z nejvyšších v České republice. A bylo tomu tak i před tím, než kraj začal lidem pomáhat s nákupem úlů…

Zlínský kraj každý rok vynakládá značné sumy na podporu začínajících včelařů. V poslední době jde o částku 1,5 milionu každý rok. Je to účelná aktivita? Podpora je určena na pořízení základního včelařského vybavení pro začínající i zkušené včelaře. Především u těch začínajících neumíme říci, kolik z nich skutečně ve včelaření pokračuje po „době udržitelnosti“, kdy tyto příjemce kontrolují úředníci. O těchto kontrolách, především o kvalitách kontrolorů, kolují po kraji bizarní příběhy. Jejich pracovní čas a cestovní náklady je třeba při hodnocení efektivity programu připočíst k vyplaceným dotacím.

Začátky jsou pro každého nového včelaře velmi těžké a často je provází neúspěchy a úhyny včelstev. Je možné, že to některé odradí a v podstatě se jen snaží přežít dobu udržitelnosti bez sankcí a dále ve včelaření nepokračují. Myslíme si, že nutnost překonat určitou finanční bariéru na začátku včelařovy kariéry, je zárukou toho, že je včelař přesvědčen o svém záměru a že to nechce „jen zkusit, když už jsou na to ty dotace“.

Co jsou „dobře vyhozené peníze“?

Čtěte ZDE.

Další „dobře vyhozené peníze“:

Krajské peníze zalévají les  – „dobře vyhozené peníze“?

Ekologická převýchova občanů – „dobře vyhozené peníze“?

Tolik krásných projektů – „dobře vyhozené peníze“?

Ofis! Film ofis! – „dobře vyhozené peníze“?

Lepší než ostuda – „dobře vyhozené peníze“?

Růžová budoucnost zelené rallye – „dobře vyhozené peníze“?