Ekologická převýchova občanů – „dobře vyhozené peníze“?

Opravdu se chceme nechat vychovávat ekologickými neziskovými za naše peníze?

Nebylo by lepší raději tyto peníze rychleji investovat třeba do čistíren odpadních vod???

Vraťme se ke klasickým přírodovědným kroužkům a neutrácejme za strašení dětí koncem světa! Obyčejným kontaktem s přírodou a prožitkem fascinace z ní se děti nejlépe naučí ohleduplnému vztahu k přírodě.

Bohužel nás zákony nutí vpašovat do základních škol tzv. ekologickou výchovu, vzdělávání a osvětu (zkratka EVVO). A i kraj v tom nesmí zůstat pozadu a tak podporuje EVVO i v mimoškolní činnosti dětí prostřednictvím financování neziskovek. EVVO se tedy nelze vyhnout, avšak Kraj by mohl poskytnutí dotace podmínit tím, že bude v kroužcích minimalizováno strašení přírodní apokalypsou způsobenou člověkem.

Jendoznačně je ale zcela zbytečné, aby kvůli tomu musely vznikat nějaké Krajské koncepce EVVO. Tvorba takové koncepce stojí peníze. Zbytečně utracené peníze. Stejně tak je zbytečné, aby činnost všech spolků, které dělají EVVO, řídil jeden vybraný spolek (ve Zlínském kraji je to Líska, z.s. ze Vsetína). Kraj utrácí za zbytečné konference, kde si všichni tito lidé z neziskovek hezky popovídají, popijí kávičku a dají si pár zákusečků. Není třeba, aby probíhaly nějaké kurzy lektorů EVVO. Na to stačí chuť těchto lidí pracovat s dětmi a je na to nutná určitá míra znalosti přírody (vážně nestačí projít kurzem, a začít papouškovat odrážky ze slajdů), případně chuť aktivně se sám dopátrat zajímavých způsobů, jak udělat tuto činnost pro děti chytlavou a zábavnou. Nechť počet dětí v těchto kroužcích, tedy jejich oblíbenost, je měřítkem jejich úspěšnosti. Nikoliv to, kolikrát neziskovka uvede v dotační žádosti takové ty pojmy typu trvalá udržitelnost apod.

Není to jen konference. Dá se přece vymyslet spousta dalších věcí, jak utratit veřejné peníze, že… A proto si vymysleli ještě „veletrh“ těchto neziskovek a také slavnostní udělování cen EVVO, kde si lidé z neziskovek sami mezi sebou vyberou toho nejlepšího neziskovkáře.

V roce 2017 utratil kraj za tuto „koordinační činnost“ půl miliónu korun.

Pak je tu ještě to, že jsme přesvědčení, že kraj nemá co vychovávat své občany. Ale kraj financuje spolkům činnosti, kterými občany vychovávají. Spolek Líska například v tomto roce získal od Kraje dotaci 100 tisíc korun na projekt „Odkud se bere jídlo“. Za peníze kraje pořádá spolek výlety dětí na statky. To vypadá jako docela dobrý nápad. Líska tuto svou akci na svém webu komentuje takto: „Vypadá to, že jídelníčky v mnoha rodinách zažijí změnu. A to je hlavní cíl našich lískových programů.“ Kraj prostřednictvím Lísky překračuje posvátné hranice prostoru rodiny. Zasahuje do něčeho, do čeho jí nic není.

Pojďme raději tyto peníze použít na opravu krajských silnic, aby mohli být tatínci či maminky rychleji z práce domů a mohli jít třeba se svými dětmi na krátkou procházku do přírody.

dobře vyhozené peníze

Co jsou „dobře vyhozené peníze“?

Čtěte ZDE.

Další „dobře vyhozené peníze“:

Krajské peníze zalévají les  – „dobře vyhozené peníze“?

Tolik krásných projektů – „dobře vyhozené peníze“?

Ofis! Film ofis! – „dobře vyhozené peníze“?

Dotační rojení včelařů – „dobře vyhozené peníze“?

Lepší než ostuda – „dobře vyhozené peníze“?

Růžová budoucnost zelené rallye – „dobře vyhozené peníze“?