Má to smysl, bojovat.

V úterý 20.6. 2018 jsme u krajského soudu v Brně, jako zakladatelé Aliance Voda Zlínsku, vyhráli spor s Veolií (Moravská vodárenská a.s.). Ta nás žalovala za poškození dobrého jména a požadovala po nás omluvu a 200.000,-  Kč jako náhradu škody za poškozené dobré jméno. Rozhodnutím soudu jí nebylo přiznáno ani odškodné, ani se nemusíme omlouvat v tisku.

soud veolia.jpg

Co bylo příčinou:

Příčinou žaloby byl vznik Aliance voda Zlínsku (jedním ze čtyř zakladatelů byl Jiří Procházka, za stranu Svobodní). Na tiskové konferenci před volbami v roce 2014 jsme jednoznačně odsoudili hospodaření s vodou prostřednictvím provozního modelu přes Moravskou vodárenskou a.s. (Veolia), jako velmi nevýhodné pro VaK Zlín a občany města a okresu Zlín a na druhé straně velmi výhodné pro francouzský koncern Veolia.

Co to občanům přineslo:

Soustředěný mediální a právní tlak Aliance Voda Zlínsku na zlínskou radnici přinesl moratorium na zvyšování ceny vody a jiný přerozdělovací model výnosů z distribuce vody, tedy několikanásobně vyšší objem prostředků do obnovy vodovodních řádů. Bez našeho tlaku by tohle nebylo.

Co to občanům může ještě přinést:

V případě úspěchu koalice Svobodných a Soukromníků v komunálních volbách 2018 další snížení ceny vody o 5%, výměnu „provařeného“ představenstva VaK Zlín. Ponechání solidární ceny vodného a stočného v okrese a tlak na navrácení hospodaření s vodou od Veolie do rukou obcí zlínského okresu.

Současně vítám aktivitu spolku Aliance Voda Zlínsku, která začala sbírat podpisy pro vyhlášení referenda, v němž by se občané Zlína měli vyslovit pro návrat hospodaření s vodou zpět do rukou obcí okresu prostřednictvím společnosti VaK Zlín.

Podepisujte, informujte sousedy… bojovat má smysl.

Tiskovou zprávu Aliance Voda Zlínsku si můžete přečíst ZDE.

 

prochazka-332x491

Jiří Procházka

předseda Svobodných ve Zlínském kraji.