Vsetín: dobojováno.

Takže na Vsetíně dobojováno. Kruh se uzavřel a „staronová“ koalice zasedne do vedení města na další 4 roky. Všechno podle pravidel. Novináři píší, že složení odpovídá volebním výsledkům. I takto by se daly charakterizovat letošní komunální volby.

Při bližším pohledu vyplouvá na povrch více příběhů, které tomuto suchému hodnocení přidávají další rozměr.

Jen blázen opakuje věci stále dokola a očekává lepší výsledek.

Minulé období vlády koalice KDU, ANO a Starostů bylo ve znamení působení pana starosty Mgr. Ing. Jiřího Růžičky, kterého za jeho loajalitu (podřízenost) Jiřímu Čunkovi kritizují snad úplně všichni, kteří na radnici něco vyřizují a s panem starostou přišli do styku. (Úředního).

V minulém období došlo k zásadní rozepři mezi panem Tomášem Pifkou a zbylými stranami, která vyústila do snahy odvolat ho z funkce. K tomuto nedošlo jen proto, že oslovení náhradníci nabídku čestně nepřijali, navíc blízkost voleb nabízela možnost, že se situace může vyřešit „sama“.  Přesto byl pan Pifka odstaven od procesů rozhodování a další jednání rady mohl sledovat jen s hrnečkem u ucha  na zavřených dveřích jednací místnosti.

Pan Ing. Tomáš Pifka měl možnost přijmout nabídky jiných stran. V podstatě také bylo domluveno sestavení jiné koalice, která by se bez KDU obešla.

Kandidátem na starostu měl být Petr Kořenek, který by svými zkušenostmi nejen z vysoké politiky, ale i svou zarputilostí dotahovat věci do konce byl výbornou volbou. Bohužel se tak nestalo a pan Ing. Pifka přijal nabídku KDU a ANO, a tím možnost změny na radnici posunul o čtyři roky dál. To, že každý úpis něco stojí a následky si v budoucnu každý ponese sám, netřeba asi zdůrazňovat.

K zamyšlení je i fakt, že 2 mandáty získalo hnutí SPD, které vzniklo na Vsetíně asi rok před volbami, a jehož kandidátku vedl pan Josef Novosad, člověk, který v minulosti kandidoval např. za KSČM jako nezávislý kandidát a který se již jednou vzdal mandátu. Tento volební úspěch jasně deklaruje, že i když jsou komunální volby o místních osobnostech, přesah do velké politiky může hrát zásadní roli.

Vsetín bude mít další post místostarosty, do kterého usedne dlouholetý a úspěšný ředitel příspěvkové organizace zřízené městem Mgr. Pavel Bartoň. Možná by nebylo od věci vzpomenout, že před koncem minulého roku byl pan Bartoň prověřován v rámci rekonkurzů, které probíhaly na posty ředitelů zařízení, jejichž zřizovatelem je město, a které vzbudily velké emoce a obavy zejména v Alcedu. Panovala totiž obava, že jsou tyto rekonkurzy ušité na míru některým zastupitelům, kteří nemuseli v nadcházejících volbách uspět. Právě s nimi bude nyní spolupracovat. To, že rocker Pavel Bartoň kandiduje za stranu, které šéfuje člověk s estébáckou minulostí, mafiánským pozadím a snahami o potlačení demokracie v naší zemi, několikrát usvědčený lhář a křivopřísežník, miliardář, který podniká za největší subvence ze státního rozpočtu, Andrej Babiš, si bude muset obhájit před sebou Pavel sám.

Jak nejen tato povolební rozhodnutí ukázala, ale v podstatě celá politika nám to každý den připomíná: „Košile je bližší než kabát.“

Abych nebyl jenom kritický a negativní. Povolební uspořádání radnice, respektive složení zastupitelstva, dává naději, že nesmyslné projekty à la parkovací místo za cenu přes milion korun v soukromém projektu obchodní galerie, nebo úsměvný plán města vyřešit dopravní situaci na Sychrově výstavbou lanovky, budou moci díky počtu svých hlasů zablokovat zastupitelé nepodléhající vlivu hejtmana a senátora Jiřího Čunka. Tedy že projekty nebudou válcovány „silou“ bez předchozího projednávání s opozicí, jak tomu bylo v minulých letech, ale jejich předkladatelé budou muset hledat dohodu „napříč“. A to je dobře.

Bob Procházka portrét

Robert Procházka