Děti v přírodě versus biochlebíčky v ústní dutině

Na 15. zasedání Zastupitelstva Zlínského kraje se projednával rámec programu nazvaného Podpora ekologických aktivit v kraji.

Název je to zcela scestný. Definice pojmu „ekologie“ je jednoduše o něčem úplně jiném. Zde se ve skutečnosti rozhoduje o krajských dotacích pro subjekty, které provozují EVVO. Zkratka znamená „Environmentální vzdělávání, výchovu a osvětu“. Zavání to převýchovou obyvatelstva, ale realita naštěstí není tak zlá. Pokud nahlédnete do seznamu podpořených projektů v minulých letech, najdete zde převážně spolky, které „berou děcka do přírody“, školy, které budují naučné zahrady, apod. Jistě, i zde byly podpořeny projekty, které v dětech budují strach z apokalyptických globálních oteplování či udušení se mikroténovými pytlíky. Převažují ale ty lepší či výborné aktivity.

Kraj evidentně prožívá období rozpočtové hojnosti, spolky hýří kreativitou při sepisování dotačních žádostí, a tak se krajští radní rozhodli v příštím roce na EVVO rozdat 2,5 miliónu korun. Je to skokový nárůst. V roce 2018 se rozdaly 2 milióny, avšak v předcházejících letech se roční alokace pohybovala mezi 0,5 – 1 miliónem korun.

Bohužel, toto nejsou všechny peníze, které do EVVO tečou. Každoročně Kraj platí ještě dalšího půl miliónu korun na tzv. koordinaci EVVO. Kraj tuto koordinační činnost (bohužel) musí zajistit, a to v souladu se svou krajskou Koncepcí EVVO. Situaci komplikuje i to, že EVVO neprobíhá jen v rámci volnočasových aktivit dětí, ale také na školách. Koordinaci na východní Moravě zajišťuje krajský úřad ve spolupráci s vybraným spolkem, a to pořád tím stejným, který ročně obvykle čerpá výše zmíněný půlmilión.

Jak skromná či grandiózní tato koordinační činnost je, o tom rozhoduje Kraj. Teoreticky by stačilo, aby byla skromná. Velmi zjednodušeně by dostačovalo, aby existoval nějaký přehled, kdo co dělá, aby existovala možnost výměny zkušeností, informace, kde a jak lze nabýt odbornost, kterou pracovníci ke své činnosti potřebují, apod.

No, anebo naopak. Když je Kraj ochotný platit grandiózní variantu koordinace, proč nepopustit uzdu dotační fantazii…

A tak tu máme každoročně Krajskou konferenci EVVO, kde se tak dobře srká fairtradová kávička, hryže do biochlebíčků s veganskou majonézou…

EVVO konference

Také tu máme Krajský veletrh EVVO. To se sjedou všichni ti skutečně šikovní lidé, kteří chodí s dětmi do přírody, ale i ti globálně-oteplovací strašáci, a na jednom místě si vzájemně ukážou, jak svou činnost dělají a jaké nové pomůcky používají. V tomto případě si to naštěstí užijí i rodiče s dětmi, kteří si můžou na veletrh přijít zařádit.

No a také je třeba slavnostního galavečera s vyhlašováním nejlepšího pracovníka EVVO, na kterém se zcela jistě zjeví i nějaký ten papaláš, poděkuje pracovníkům a získá krásnou fotku do novin. Mnozí pracovníci si skutečně zaslouží úctu. Mnozí ji mají i bez galavečerů. Mají ji od dětí samých i od rodičů, které díky nim mohou zažít fascinaci přírodou. Sám bych mohl jmenovat, ale nevím, jestli se to tady smí, jestli by to nebyla reklama.

Náš návrh je tedy jasný – maximálně zredukovat výdaje na koordinaci EVVO a ušetřené peníze přidat hodným tetám a strýcům třeba na mikroskopy, aby se děti mohly podívat na slupku z cibule… Nechal bych to na nich, oni už ví, jak děti nadchnout.

P.S.: Vzkaz pro MB: Fakt nic nepotřebujeme vysvětlovat.

marek štěpán portr1

Ing. Marek Štěpán

Strana svobodných občanů, Zlínský kraj

expert na péči o krajinu a životní prostředí