„Málo strašíš!“ Ekojakobíni útočí na Davida Attenborougha.

Milé děti, pohleďte na fascinující způsob, kterým si obstarává svou oblíbenou potravu lachtan. 

A nyní, milé děti, pohleďte, jak se jiný lachtan škrtí plasty, které my, lidé, nezodpovědně do oceánu vypouštíme. Je skutečně nutné, abychom používali plasty, zvláště ty jednorázové? Myslete na to vždycky, když si rozbalujete lízátko zabalené v plastu. S každým líznutím přispíváte k utrpení mořských živočichů. Pořád vám ještě připadá lízátko sladké?

Milé děti, pojďme se podívat na rodinný život králíka divokého. Králík žije v norách, které hrabe svými tlapkami. Objeví-li se na obloze nebezpečí v podobě dravého ptáka, celá rodinka šupky dupky do nory. To zajíc polní to má jinak. Jeho mláďata spoléhají na své maskování.

A nyní milé děti, pohleďte na pekáč. Co vidíte? Ta hrudka seškvařené bílkoviny je pečínka z králíka. A na druhém pekáči vidíte seškvařeného zajíce. Je to smutné, ale toto čeká všechny živé bytosti na Zemi v již velmi krátké době, pokud nezastavíme globální oteplování. Vzpomeňte si na to vždy, když váš tatínek k oteplování přispívá tím, že jede autem do práce. Přispíváte dokonce i vy, když dýcháte. Do atmosféry totiž vydechujete oxid uhličitý. Zvažte, jestli by planetě nebylo lépe bez vás.

Jistě znáte pořady sira Davida Attenborougha – například legendární seriály Život na Zemi, Živá planeta a Zázraky života. Sir Attenborough těmito pořady zařídil u mnoha z nás prožitek fascinace přírodou. A tento prožitek mnohé z nás posunul k ohleduplnějšímu vztahu k životnímu prostředí. To bylo ve dvacátém století. Máme ale století 21., ve kterém zavládli fanatičtí „ekologičtí“ jakobíni. Ti nedávno spustili kampaň proti pořadům Davida Attenborougha. Kritizují ho za to, že jsou jeho pořady málo alarmistické, málo aktivistické a málo „výchovné“. V pořadech jim chybí ty červené pasáže.

Sir Attenborough se však brání s tím, že poukazuje na obranné psychologické principy popření a percepční obrany. Přesáhne-li alarmistická masírka určitou míru, přestaneme cokoliv podobného vnímat.

„We do have a problem. Every time the bell rings, every time that image [of a threatened animal] comes up, do you say ‚remember, they are in danger’? How often do you say this without becoming a real turn-off?“

Ekoführer Attenboroughových kritiků George Monbiot na to reaguje takto:

„Považuju za velmi frustrující, že Attenborough během minulých desetiletí vytvořil nepravdivý dojem o „zdraví“ živé přírody a opakovaně selhával ve zdůrazňování skutečného stavu. A nyní ze svých selhání vytváří doktrínu.“

Mě těší, že používám tutéž a že v tom tedy nejsem sám.

A začněme pěkně lokálně/regionálně. Ukončeme podporu alarmistického vymývání mozků našich dětí. Pokud je v tuto chvíli nevyhnutelné utrácet peníze za tzv. EVVO (environmentální vzdělávání, výchovu a osvětu), neplaťme podobné projekty, jako je například Liga CO2 extrémistického Ekologického spolku Veronica. Poskytněme peníze raději na klasické přírodovědecké kroužky pro děti a mládež. Apeluju na ředitele základních a středních škol – budujte v dětech respekt k přírodě tím, že jim zprostředkujete prožitek fascinace přírodou, nikoliv tím, že je naučíte nenávidět civilizaci. Nevstupujte do podobných projektů, jako je CO2 liga!!!

co2liga

 

marek štěpán portr1

Ing. Marek Štěpán

Strana svobodných občanů, Zlínský kraj

expert na péči o krajinu a životní prostředí